Sağlık Haber Girişi: 17.11.2021 - 07:38, Güncelleme: 17.11.2021 - 07:38

Aşılıyken Kovid olanlara Dikkat çeken uyarı!

 

Aşılıyken Kovid olanlara Dikkat çeken uyarı!

KOCAELİ HABERİ
Aşılıyken Kovid olanlara "6 ay beklesin" uyarısı geldi.. Çift doz Kovid-19 aşısı üzerinden 6 ay geçen 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için 3. doz aşı randevuları açılmış durumda. Uzmanlar, iki doz aşı olduktan sonra Kovid-19 geçiren kişilerin hatırlatma dozu olmak için 6 ay bekleyebileceğini söyledi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal, hatırlatma dozu olacak kişiler için tek kriterden söz etmenin mümkün olmadığına dikkat çekti ve şunları dedi: “İki doz BioNTech’li olup yakın zamanda Kovid-19 geçiren bir kişi antikor seviyesi yüksek olacağından hatırlatma dozu için 6 aylık sürenin geçmesini bekleyebilir. Pandemi döneminin başından bugüne kadar 10 bin Kovid-19 hastası gördüm ve baktığım hastalar arasında iki kez Kovid-19 geçiren hasta sayısı 100’ü geçmemiştir. Aşılıyken hasta olan kişilerin testi negatife döndükten sonraki 6 ayda maske, mesafeye dikkat ettiği takdirde sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Mert İnan-Milliyet
KOCAELİ HABERİ

Aşılıyken Kovid olanlara "6 ay beklesin" uyarısı geldi..

Çift doz Kovid-19 aşısı üzerinden 6 ay geçen 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için 3. doz aşı randevuları açılmış durumda. Uzmanlar, iki doz aşı olduktan sonra Kovid-19 geçiren kişilerin hatırlatma dozu olmak için 6 ay bekleyebileceğini söyledi

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal, hatırlatma dozu olacak kişiler için tek kriterden söz etmenin mümkün olmadığına dikkat çekti ve şunları dedi:

“İki doz BioNTech’li olup yakın zamanda Kovid-19 geçiren bir kişi antikor seviyesi yüksek olacağından hatırlatma dozu için 6 aylık sürenin geçmesini bekleyebilir. Pandemi döneminin başından bugüne kadar 10 bin Kovid-19 hastası gördüm ve baktığım hastalar arasında iki kez Kovid-19 geçiren hasta sayısı 100’ü geçmemiştir. Aşılıyken hasta olan kişilerin testi negatife döndükten sonraki 6 ayda maske, mesafeye dikkat ettiği takdirde sorun yaşayacağını düşünmüyorum.
Mert İnan-Milliyet

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.